Jak zachowywać się w teatrze, aby nikomu nie przeszkadzać?

0

Większość osób zna podstawowe zasady savoir-vivre’u, jednak nie każdy potrafi zastosować je w praktyce. Szczególnie zagubieni czujemy się w miejscach, w których należy zachować się bardziej oficjalnie, takich jak teatr. O czym należy pamiętać, kiedy wybieramy się na sztukę teatralną?

Przed spektaklem

Już samo przygotowanie do wyjścia jest istotne, szczególnie jeśli chodzi o strój. Odwiedzając teatrkomedia.pl lub inne popularne miejsce należy unikać wyzywających kreacji, zbyt krótkich spódnic, dziurawych jeansów czy podartych trampek. Najlepiej wybrać elegancką, prostą stylizację, w której będzie nam wygodnie i nie będziemy zbytnio rzucać się w oczy. Jeżeli wybieramy się na premierę sztuki, wówczas wymagany jest strój wieczorowy.

Kiedy szukamy odpowiedniego stroju, powinniśmy kontrolować czas, do teatru bowiem nie wypada się spóźnić, a najlepiej przyjść z 20-minutowym wyprzedzeniem. Dzięki temu będziemy mogli spokojnie zająć swoje miejsce, nie przeszkadzając pozostałym gościom. Jeżeli jednak nie udało nam się dotrzeć na czas, należy poczekać do pierwszego antraktu. Przeciskanie się na swoje miejsce, kiedy aktorzy są już na scenie, to ogromny nietakt.W chłodniejszych miesiącach należy pamiętać również o tym, aby pozostawić w szatni okrycie wierzchnie, zabieranie kurtek na salę jest bowiem niedopuszczalne.

 

W trakcie spektaklu

Zaraz po zajęciu miejsca należy koniecznie wyciszyć, a najlepiej wyłączyć, telefon. Pamiętajmy, że aktorzy grają na scenie na żywo, nie można ich dekoncentrować niepotrzebnymi dźwiękami. W trakcie przedstawienia należy zachowywać się jak najciszej. Oczywiście na spektaklach organizowanych przez teatrkomedia.pl mamy wiele okazji do śmiechu. Nie powinniśmy jednak rozmawiać, wiercić się czy wydawać innych, zbyt głośnych dźwięków, szczególnie należy odpuścić sobie gwizdanie. Współczesne sztuki teatralne bywają kontrowersyjne, jednak nawet jeśli nie spodobała nam się treść lub forma przedstawienia, nie powinniśmy wychodzić, kiedy aktorzy są jeszcze na scenie. Teatr opuszczamy wyłącznie kiedy kurtyna już opadnie lub w trakcie antraktu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ