Wszystko, co musisz wiedzieć o oponach zimowych

0

Gdy temperatura na zewnątrz jest bliska zeru, a nasze oddechy zaczynają być widoczne gołym okiem – czas pomyśleć o zmianie opon na zimowe. Procedura ta powtarza się co roku, przyprawiając często o stres. Czynność ta jest jednak konieczna, jeśli chcemy poruszać się w sposób bezpieczny. Co warto wiedzieć przed wizytą w warsztacie wulkanizacyjnym?

Wymiana opon na zimę – czy jest konieczna?

Wymiana opon na zimowe nie jest co prawda obowiązkowa (jeszcze), ale okazuje się niezbędna, jeśli chcemy zachować odpowiednią ostrożność. Zwłaszcza, że zimowe warunki panujące na drodze mogą być naprawdę nieprzewidywalne. Z tego względu wielu kierowców decyduje się na zmianę ogumienia: najlepiej zrobić to, gdy temperatura na zewnątrz spada w ciągu dnia do 7 stopni Celsjusza, a w nocy oscyluje wokół zera.

Czym charakteryzują się zimowe opony?

Odpowiednio dopasowane opony zwiększają przyczepność oraz pozwalają na dokonywanie pewniejszych manewrów na drodze. Letnie modele tracą swoje właściwości wraz z obniżaniem się temperatury: stają się sztywne i mniej elastyczne. Właśnie dlatego, wraz z nadejściem chłodniejszych dni, warto postawić na „zimówki”. Te, dzięki odpowiednio miękkiej gumie oraz głębszym bieżnikom, znacznie lepiej trzymają się nawierzchni.

Jakie opony wybrać: zimowe czy całoroczne?

Istnieje jeszcze jeden dylemat, przed którym stają kierowcy: lepiej zdecydować się ogumienie zimowe czy może to bardziej uniwersalne, bo całoroczne? Te drugie są coraz chętniej wybierane głównie ze względu na niższe koszty zakupu, tańsze utrzymanie oraz brak konieczności sezonowej wymiany opon. Stanowią jednak pewien kompromis między ogumieniem letnim a zimowym – jego osiągnięcie jest dość trudne, ponieważ użyty do ich produkcji materiał może z czasem tracić swoje właściwości.

Dlatego kierowcom, którzy auta używają nie tylko na co dzień, ale także do przemierzania większej liczby kilometrów, specjaliści zalecają wybór opon zimowych. Ci, którzy samochodu używają wyłącznie do poruszania się po mieście, mogą z kolei spokojnie zdecydować się na opony całoroczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ