Sprzęgło w samochodzie, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć.

0

Volkswagen Passat to samochód osobowy, klasyfikujący się w klasie średniej. Jego produkcja ma miejsce w Niemczech i odpowiedzialny za nią jest koncern motoryzacyjny Volkswagen AG. Ciekawostką jest, że drugi człon nazwy auta pochodzi od terminologii jakiej używa się nazywając wiatr morski, który wieje w strefie międzyzwrotnikowej, czyli – pasat. 
Sprzęgło w samochodzie jest odpowiedzialne za fakt przenoszenia napędu silnika na skrzynię biegów. 

Sprzęgło w VW Passat – jak działa?

Sprzęgło Passat, a przede wszystkim jego działanie jest ściśle uzależnione od zestawu jakim są tarcza, docisk oraz łożysko wyciskowe. Do zadań docisku należy utrzymanie tarczy sprzęgła dociśniętej do koła zamachowego. Sprzęgło uruchamia się podczas wciskania pedału sprzęgła, dokładnie gdy przez łożysko wyciskowe tarcza sprzęgła odsuwa się od okolic koła zamachowego. W taki właśnie sposób rozłącza się napęd.
Wyeksploatowanie docisku lub tarczy objawia objawia się tym, że wyczuwalny jest fakt, jakby ślizgało się sprzęgło. Passat może wtedy przy puszczonym pedale sprzęgła wykazywać wzrost obrotów silnika szybszy niż prędkość poruszającego się samochodu. Uślizgi zdarzają się częściej w miarę mocniejszego zużywania się tarczy oraz docisku.

Kolejną częścią samochodu, którą powinno się wziąć pod lupę jest łożysko wyciskowe.
Łożysko wyciskowe rozpoczyna swoje działanie po naciśnięciu przez kierowcę pedału sprzęgła. Jego wyeksploatowanie można poznać po specyficznym szumie oraz terkotaniu, które w przypadku jej uszkodzenia dochodzą wprost ze skrzyni biegów. Dźwięki ustępują gdy sprzęgło zostaje puszczone. Części, które wchodzą w skład zestawu sprzęgła zazwyczaj mają żywotność dość mocno do siebie zbliżoną. Jeśli jeden z elementów zostaje uszkodzony to jego wymiana bardzo często okazuje się być niewystarczająca. Jest tak ponieważ pozostałe elementy znajdujące się w zestawie zwykle nie są w stanie podołać współpracy ze świeżo wymienionym elementem i dochodzi wówczas do częstych awarii.

Jakie są podstawowe zadania spoczywające na sprzęgle?

Jak już wcześniej zostało wspomniane w niniejszym artykule, sprzęgło stanowi cały zespół części samochodowych, a te służą z kolei do łączenia dwóch wałów. Mianowicie chodzi o wał napędowy oraz napędzany. Celem tego działania jest przeniesienie między nimi momentu obrotowego. Sprzęgło samochodowe, które łączy silnik ze skrzynią biegów jest stosowane po to by rozłączać przekładnie i wał wyjściowy jednostki. Takie działanie ma umożliwić zmianę przełożenia lub zatrzymanie pojazdy w jak najbardziej płynny sposób.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ