Jak podłączyć wyłącznik nadprądowy?

0

Instalacja elektryczna mimo prostego mechanizmu działania jest dość skomplikowanym systemem. W jej skład wchodzą liczne elementy, każdy z nich pełni konkretną rolę jako przekaźnik prądu, kontroler czy część zabezpieczająca instalacje.

Zabezpieczenie obwodu

W każdej instalacji elektrycznej musi zostać zamontowany wyłącznik nadprądowy. Ten niezwykle ważny element pełni wiele istotnych funkcji związanych z bezpieczeństwem. W trakcie działania urządzeń podłączonych do obwodu może dojść do wielu niepokojących sytuacji, takich jak zwarcie czy przeciążenie. W momencie, kiedy wyłącznik „wyczuje” że prąd wypływający z niego nie jest równy temu wpływającemu.  Wówczas następuje natychmiastowe odłączenie urządzenia generującego spięcie, lub też całego obwodu. Wyłączniki chronią także ludzi przed porażeniem, wynikającym z dotyku pośredniego. Wyłączniki nadprądowe są zatem niezwykle istotne w każdej instalacji elektrycznej, która bez nich byłaby stabilna. Warto sięgać po najlepszej jakości wyłączniki, np. firmy Schneider. Specjaliści radzą również, aby w celu zmaksymalizowania bezpieczeństwa stosować dodatkowe urządzenia łączeniowe, np. przekaźniki czy styczniki.

 

Podłączenie wyłączników

Właściwie każdy może samodzielnie podłączyć wyłącznik nadprądowy, jednak dla bezpieczeństwa warto ściśle trzymać się reguł. Cały proces jest analogiczny z montowaniem wyłącznika światła, mimo zupełnie odmiennej funkcjonalności. Na początku do wyłącznika należy podczepić przewody fazowe (zasilanie-odpływ). Dzięki temu możliwe jest błyskawiczne zdejmowanie albo podawanie potencjału elektrycznego w urządzeniach korzystających z obwodu. Ten uproszczony model instalacji sprawdza się w momencie, kiedy jeden wyłącznik przyporządkowany jest jednemu gniazdku. W przypadku kiedy w grę wchodzi kilka gniazdek należy pogrupować przewody według typu a następnie połączyć je w gniazdku, albo w urządzeniu na stałe podłączonemu do obwodu. Dzięki temu możemy dowolnie grupować ze sobą odbiorniki prądu w obrębie jednego zabezpieczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ