Jakie działanie ma selen?

0

Jeszcze nie tak dawno, bo do lat 50 ubiegłego wieku selen uznawano za substancję toksyczną. Dopiero badania przeprowadzone w drugiej połowie XX wieku dowiodły, że śladowe ilości selenu są niezbędne do utrzymania zdrowia zarówno u ludzi jak i zwierząt. Dziś o selenie wiadomo już dużo więcej.

Jakie właściwości ma selen?

Przeprowadzone badania dowiodły, że selen wspomaga układ odpornościowy oraz działanie tarczycy. Ponadto, selen wspomaga ochronę komórek i tkanek przed działaniem wolnych rodników. Udowodniono również pozytywne działanie selenu na jakość włosów i paznokci. Warto również wspomnieć o przeciwzapalnym i przeciwwirusowym działaniu selenu, a także wpływie na zmniejszenie ryzyka zawału serca.

Zapotrzebowanie na selen wynosi około 45–55 µg/osobę. Jego niedobór powoduje zmęczenie, podatność na infekcje, ale może też wywołać depresję. Jego braki mogą zwiększać wpływ na ryzyko wystąpienia nowotworu, chorób układu sercowo-naczyniowego czy też obniżyć płodność u mężczyzn.

Warto suplementować selen

Selen występuje w glebie – w zależności od regionu świata, jego zawartość może się różnić. Polska należy do obszarów, w którym selen występuje w niskim stężeniu. Jeśli chodzi o zawartość selenu w pokarmie, to jest ona ściśle uzależniona od jego bioprzyswajalności. Bogatym źródłem selenu są orzechy brazylijskie, ziarna zbóż, a także skorupiaki. Dużo łatwiejszym sposobem na suplementację jest selen w tabletkach, dostępny w wielu sklepach, chociażby biowitalni.pl. Wystarczy jedna tabletka dziennie w trakcie posiłku, by uzupełnić jego wartość w organizmie. Ilości selenu zawarte w codziennie spożywanym pożywieniu są znikome i mogą być niewystarczające.

Podczas suplementacji selenu warto pamiętać, by nie przekraczać zalecanych dziennych dawek. Przedawkowanie selenu może powodować niepożądane objawy takie jak wypadanie włosów, próchnice zębów czy łamliwość paznokci. Mogą pojawić się również problemy z apetytem czy drętwieniem rąk i nóg.

Warto w codziennym życiu pamiętać o suplementach diety, witaminach i minerałach. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać z ich ilością, a wszelkie niepożądane objawy konsultować z lekarzem. Każda przyjmowana kapsułka powinna być przyjmowana „z głową”, tak by wspomóc działanie organizmu, a nie zaszkodzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ