Czym charakteryzuje się prawdziwy specjalista BHP?

0

Specjaliści w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy dobrze sobie radzą na rynku pracy. Można przypuszczać, że posiadanie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie jest w stanie zagwarantować pracę na długie lata. Osoby posiadające odpowiednio udokumentowaną wiedzę i spełniające określone wymagania często decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej. Na rynku powstaje coraz więcej firm oferujących szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kim tak naprawdę jest specjalista BHP?

Zadaniem specjalisty ds. bezpieczeństwa i higieny pracy jest nic innego jak przeszkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w danym zakładzie, ale co równie ważne – dostosowanie warunków w pracy do obowiązujących przepisów prawnych w zakresie bhp jak i ochrony środowiska. Bardzo ważny jest również fakt, że specjalista BHP powinien starać się zapobiegać wypadkom, które mogłyby wydarzyć się na terenie zakładu, poprzez odpowiednie informowanie pracowników o możliwych zagrożeniach i sposobach zmniejszenia ryzyka pojawienia się ich. Celem zmniejszenia ryzyka, każdy specjalista BHP powinien przygotować wewnętrzne procedury oraz regulaminy przedstawiające sposób postępowania w danej sytuacji.

Czy zawód specjalisty BHP to dobry wybór?

Wszystko oczywiście zależy od Waszych predyspozycji i oczekiwań. Można jednak spokojnie rzec, że wykonywanie zawodu specjalisty BHP wiąże się z wysokimi zarobkami. Pamiętajmy jednak, że jest to uzależnione od posiadanej wiedzy, doświadczenia, dodatkowych umiejętności, ale i zdolności przekazywania informacji. Bardzo ważne jest, by osoba na tym stanowisku była osobą komunikatywną, nie miała problemu z nawiązywaniem kontaktów, ale również „nie traciła głowy” w sytuacjach stresowych. Im większa firma, w której pracownik jest zatrudniony tym ma większą ilość zadań do wykonania, a co za tym idzie – wyższe zarobki. Można jednak zdecydować się na samozatrudnienie i otwarcie własnej działalności gospodarczej. Zdecydowanie umożliwia to pozyskiwanie większej ilości Klientów i większej ilości zleceń. Warto wspomnieć, że zawód specjalisty ds. BHP jest zawodem, który zawsze będzie potrzebny – niektórzy twierdzą, że zapewnia on pracę na całe życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ