Choroby wątroby – objawy chorej wątroby. Przyczyny i leczenie

0

Choroby wątroby dają różne objawy – m.in. objawy skórne, na twarzy. Jednak najczęściej pojawiającym się objawem chorób wątroby – niezależnie od przyczyny – jest ból wątroby, czyli na ból brzucha z prawej strony, pod żebrami. Jakie są choroby wątroby? Jakie jeszcze objawy dają poszczególne choroby wątroby? Na czym polega ich leczenie?

Choroby wątroby dają różne objawy – m.in. objawy skórne, na twarzy. Jednak najczęściej pojawiającym się objawem chorób wątroby – niezależnie od przyczyny – jest ból wątroby, czyli na ból brzucha z prawej strony, pod żebrami. Należy zaznaczyć, że wątroba sama w sobie nie sprawia dolegliwości bólowych (nie ma bowiem unerwienia czuciowego). Ból z prawej strony pod żebrami może pochodzić z rozciąganej i podrażnianej przez wątrobę błony surowiczej lub z powiększonej wątroby.

Choroby wątroby – marskość wątroby

Najczęstszą przewlekłą chorobą wątroby jest marskość wątroby. Cechuje się m.in. rozrostem tkanki w miejscach zniszczonych elementów miąższowych, prowadzącym do niewydolności wątroby. Na ogół rozwija się powoli. Powstaniu choroby sprzyja m.in. nadmierne spożywanie alkoholu (ok. 50% przypadków).

Początkowo pojawiają się objawy, takie jak utrata apetytu, nudności, spadek masy ciała, bóle brzucha, ginekomastia, hipogonadyzm, wodobrzusze, powiększenie śledziony. Następnie pojawiają się objawy zaawansowanej choroby, takie jak wybroczyny i krwawienia, żółtaczka, swędzenie skóry, encefalopatia wątrobowa.
Leczenie marskości wątroby zależy od jej przyczyny.

Choroby wątroby – wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby jest ostrą chorobą zakaźną, charakteryzującą się pierwotnym uszkodzeniem tego narządu. Wywołują je wirusy zapalenia wątroby, do których zaliczamy wirus zapalenia wątroby typu A, wirus zapalenia wątroby typu B, wirus zapalenia wątroby typu C, a także typu D i E.

Do typowych objawów wirusowego zapalenia wątroby typu A należą męczliwość, bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle mięśni i stawów, objawy „rzekomogrypowe”. Dodatkowo może pojawić się żółtaczka lub świąd skóry (w postaci cholestatycznej)

Najczęstszym objawem zakażenia wirusem typu B jest żółtaczka, która jednak nie u wszystkich chorych występuje. U wielu z nich mogą pojawić się objawy przypominające grypę lub łagodne zatrucie pokarmowe.

Najbardziej podstępnie, bo w większości przypadków bezobjawowo, wirusowe zapalenie wątroby typu C. Często jedynym objawem jest niewielkie powiększenie wątroby.
Choroby wątroby – alkoholowe uszkodzenie wątroby

Wątroba metabolizuje alkohol. Podczas tego procesu powstają związki, które są toksyczne dla wątroby. Granica, od której wykazuje on toksyczne działanie na wątrobę, zależy od wielu czynników, takich jak: przebyte choroby, płeć i stan odżywienia. Przewlekłe, nadmierne spożywanie alkoholu jest jedną z przyczyn stłuszczenia wątroby. Dochodzi do niego przy dziennym spożywaniu alkoholu w ilości około:

– dla mężczyzn – 60 gramów alkoholu etylowego (200 ml wódki, 1 l wina, 2,5 l piwa)
– dla kobiet – 20 gramów alkoholu etylowego

Alkoholowe stłuszczenie wątroby może mieć charakter odwracalny, ważne jest jednak całkowite zaprzestanie spożywania alkoholu i oszczędzanie wątroby. W przeciwnym razie może dojść do kolejnych etapów uszkodzenia wątroby, takich jak alkoholowe zapalenie wątroby i marskość tego narządu.

W wątrobie odbywa się segregacja cennych dla organizmu związków i oddzielenie ich od „śmieci”. Z jelit, trzustki i śledziony napływają …
Choroby wątroby – polekowe uszkodzenie wątroby

Wątroba jest odpowiedzialna za metabolizm większości leków. Zatrucie lekami może prowadzić do ostrej niewydolności wątroby, jak również przewlekłego toksycznego zapalenia tego narządu. Działanie toksyczne może nastąpić po spożyciu zbyt dużej dawki leku (np. zatrucie paracetamolem), jako działanie niepożądane albo jako reakcja alergiczna (wtedy nawet bardzo mała dawka może wywołać ciężkie objawy).

Leczenie polekowego uszkodzenia wątroby rozpoczyna się od natychmiastowego zakończenia terapii lekami odpowiedzialnymi za wystąpienie objawów.
Choroby wątroby – niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD)

Występowanie NAFLD jest w znacznym stopniu związane m.in. z otyłością, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu II i zespołem metabolicznym. Wśród osób z NAFLD powszechnie występuje również hiperlipidemia. Do czynników ryzyka NAFLD zaliczamy ponadto płeć męską, podeszły wiek i gwałtowne zmniejszenie masy ciała u osób otyłych.
Choroby wątroby – rak wątroby

Niepokojące objawy pojawiają się bardzo późno, zwykle w znacznie zaawansowanym stadium raka wątrobowokomórkowego. Wówczas chory odczuwa ból z prawej strony pod żebrami, może mieć gorączkę, brak apetytu i tracić na wadze. Zwykle powiększa się też obwód brzucha, co świadczy w o rozwijającym się wodobrzuszu. Mogą wystąpić obrzęki nóg, zażółcenie skóry lub krwawienia z przewodu pokarmowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ